Zastosowanie wydruku na tkaninie

 Bowiem mnóstwo lat wykonywanie nadruków na tkaninach było mocno ograniczone do jednej technologii tj. sitodruku. Zarazem mimo że sitodruk w dalszym ciągu jest używany czy też pozwala on uzyskiwać faktycznie pierwszorzędnej jakości nadruki, to jednak ta metoda odpowiednio sprawdza się przy wysokich nakładach. Można powiedzieć, ze jest to związane ze dość wysokimi wydatkami uruchomienia produkcji. Rozwiązanie tego problemu pojawiło się wraz z wynalezieniem techniki cyfrowego druku na tkaninach. 

 Jak wykonuje się druki na tkaninie przy  pomocy technologii cyfrowych? Otóż, jedną z postaci takiego druku jest druk DTG, zaliczany do technik druku bezpośredniego. Albowiem w projekcie graficznym tworzy się projekt nadruku. W specjalnej drukarce, natomiast najlepiej ploterze, umieszczona zostaje rozłożona na płasko koszulka. Urządzenie drukujące ma ruchomą głowicę. Zasada działania przypomina nieco klasyczne drukarki atramentowe, z tą różnicą że wykorzystywane są zupełnie inny rodzaj tuszów, które wnikają we włókna materiału oraz zachowują bardzo dużą odporność na pranie oraz ścieranie. Toteż druk cyfrowy na bawełnie funkcjonuje niezwykle wytrzymały przez wiele miesięcy, a sama koszulka może cieszyć nas jeszcze dłużej.

Profesjonalny druk flag: http://textileprint.pl 

Współczesne technologie drukarskie poszły oczywiście o krok dalej i prawdopodobne stało się drukowanie na dużych rozmiarach tworzyw. Druk na płótnie działa owego idealnym przykładem. Powstaje on przy użyciu wielkich ploterów. Przykładem zastosowania takiego druku jest  druk na bannerach reklamowych, żaglach lub siatkach zabezpieczających rusztowania, podczas tworzenia prac budowlanych czy remontowych. Nośniki owe zagwarantują niezwykle dużą powierzchnię reklamową, dzięki czemu funkcjonują widoczne z wielkich odległości, z kolei umieszczone na nich nadruki swoimi rozmiarami dobrze przyciągają uwagę czy wzrok postronnych obserwatorów. Naturalnie druki na materiale o dużych rozmiarach istnieją już znacznie cięższe do zrobienia czy też oczekują tego, aby drukarnia dysponowała zarówno nowoczesną technologią, niczym także miała wystarczającą powierzchnię magazynową do przechowywania gotowych wydruków, jak również czystych rulonów z tworzywem przeznaczonym ledwie co pod zadruk.